Share |

Letošní Trutnoff ozdobí neobvyklé koncerty

foto: pořadatel akce

Legendární festival, Český Woodstock - „Fótr všech festivalů“, jak bývá s nadsázkou označován, se letos přejmenoval na Trutnoff Open Air a oslaví třicetiletí od svého vzniku. Po loňském věnování odsunutým německým obyvatelům po druhé světové válce letos nejen hudební setkání pořadatelé zasvětí událostem, které jej v době vzniku ovlivnily. Indiánům a ideálům svobody. I přes letité problémy a spory organizátorů s trutnovskou radnicí, která festivalové pozemky vyčlenila k zastavění, se uskuteční 14. až 17. srpna Na Bojišti. Festival ozdobí neobvyklé koncerty, kterými je nejstarší hudební přehlídka svého druhu v zemi proslulá.
 
Věnování
Trutnoff není jen hudebním festivalem. K Českému Woodstocku od roku 1995 neodmyslitelně patří také dedikace. Vloni rozbouřil diskuzi, když píchl do vosího hnízda svým věnováním odsunutým německým obyvatelům po druhé světové válce. Letošní ročník Trutnoff Open Air Festivalu se pořadatelé rozhodli věnovat  ideálům 17. listopadu a obětem od Sand Creeku.
 
„V prvních dnech nejkrásnějšího měsíce v roce, v čase sazenic a rozkvetlých stromů, vybubnováváme, že letošní setkání věnujeme obětem u Sand Creeku a ideálům 17. listopadu. Čejenským dětem, matkám a bojovníkům, kteří byli před sto padesáti lety v listopadu 1864 zmasakrováni kvůli chamtivosti, zabírání půdy, odlišnosti a neochotě přizpůsobit se bledým tvářím. A je tomu pětadvacet let, co naši zemi spojily listopadové ideály, které jsou dnes mnohými vysmívány,“ oznamují svým způsobem pořadatelé festivalu. A slovy jeho zakladatele Martina Věcheta přiznávají barvu kůže a přesvědčení svého kmene: „Ano, jsme kmen vyznávající svého náčelníka, pravdu a lásku, která by měla zvítězit nad lží a nenávistí.“
 
Masakr u Sand Creeku
V roce 1864 bylo vojákyz Colorada, rekrutujícími se z bílých přistěhovalců,  pobito na čtyři sta Čejenů a Arapahů, včetně žen a dětí. Tento útok na pokojnou vesnici u řeky Sand Creek byl drastickou reakcí na napadání amerických osadníků Psími vojáky - hnutím převážně mladých čejenských bojovníků, kteří se nesmířili se zabíráním své rodné půdy a ozbrojeným odporem reagovali na sílící tlak nově příchozích bílých okupantů – Američanů. Podle této skupiny válečníků se pojmenovala i známá legendární česká kapela Psí vojáci.
 
30 let festivalu. Začalo to v roce 1984…
„Když prvopočáteční pokus o festival ve Starých Bukách v roce 1984 rozehnali tehdejší estébáci a náš kmen se v počtu sto padesáti statečných ploužil lesy a tajnými stezkami k Hrádečku, bylo to jako když indiáni utíkají před bílými osadníky a hledají nová útočiště pro založení svého tábora. Indiánská chrabrost byla v dobách komunismu pro mě i mnohé další „spolubojovníky“ motivací. Dodávala nám sílu k dalším střetům s totalitní mocí, kterou dnes vystřídala moc ekonomická,“ navazuje Martin Věchet na letošní dedikaci.
 
Letos více neobvyklých vystoupení
Český Woodstock má rád hravost a je průkopníkem ve zvaní neobvyklých hostů. Vystupují zde na stejném pódiu umělci, kteří by se za jiných okolností jinde těžko potkali. I letos jej obohatí vystoupení, která jej proslavila. Legendárním se stalo vystoupení pozapomenutého Banjo Bandu Ivana Mládka v roce 1995 nebo dvacetiminutové představení baviče Felixe Holzmanna, který vystoupil v roce 1997 na stejném pódiu jen pár hodin po americké kapele Faith No More. Nezapomenutelná jsou také vystoupení Waldemara Matušky a Evy Pilarové, která byla korunována i za královnu festivalu. Rudolf Pellar, Petr Novák, Pavel Bobek, Marta Kubišová, Václav Neckář nebo Wabi Daněk či Winnetou alias francouzský herec Pierre Brice - to jsou jen některá z jmen, která otřásla festivalem, jenž má undergroundové kořeny.
 
„I letos festival ozdobí několik netradičních vystoupení, k oslavě třicetin to bude ještě ve větší míře,“ upozorňuje Marta Indiánka Věchetová, jedna z organizátorek festivalu. Vedle undergroundových legend Plastic People nebo DG 307 na letošním Trutnoff festivalu vystoupí populární zpěvák Petr Spálený s Apollobeatem. Svými písněmi spiklenecké společenství pobaví známýkreslíř Mirek Kemel s kapelou. Podhorský kmen přijede poprvé rozezpívat Jaroslav Uhlíř s celou kapelou, aby rozveselil jeho squaw a spolubojovníky známými písněmi, s nimiž vyrůstali a které znají od dětství z rádií. „Jen škoda, že před tabulí s refrény textů nebude stát s ukazovátkem Zdeněk Svěrák, který ctí prázdniny. Pan Zdeněk bude sice scházet, ale na texty asi nebude třeba ukazovat,“ říká s úsměvem Martin Věchet.
 
„Když v roce 1995 přijel na festival pozapomenutý Ivan Mládek, nebylo vůbec jisté, jak to dopadne. Také jeho písně znal od dětství téměř každý, otázkou však bylo, jestli si na ně budou chtít mnozí vzpomenout a nebudou se stydět za to, že je někdy poslouchali. Písně Ivana Mládka se sice mezi vlnou pokleslého popu vymykaly jako z jiného světa, i přesto se Ivan Mládek objevoval v různých socialistickýchoficiálních estrádách a médiích. Nakonec vše dobře dopadlo a Banjo Band s Ivanem Mládkem málem zbořil Bojiště,“ vzpomíná Martin Věchet.
 
Návrat Ondřeje Havelky a jeho swingového orchestru Melody Makers
Jako jedna z hlavních skupin jednoho z festivalových večerů se objeví Ondřej Havelka a jeho swingový orchestr Melody Makers, který se na trutnovský Woodstock vrací po dvou letech. Pořadatelé věří, že opět přenese do podhorského ležení pozapomenutou meziválečnou noblesu a eleganci. „Před čtyřmi lety nás Ondřej s orchestrem podpořili, když na hlavním pódiu zahráli fanfáry na počest našeho náčelníka. Byl to slavnostní ceremoniál i protest proti tomu, že trutnovský starosta s radními odmítli Václavu Havlovi na festivalu předat městskou medaili, i přesto, že si to náš náčelník přál. Vzápětí swingující orchestr pohnul základy Bojiště a Ondřej Havelka se s Melody Makers stali paradoxně jednou z nejúspěšnějších a nejvytleskávanějších kapel festivalu. Václavu Havlovi dva měsíce poté zahráli i na oslavě jeho, bohužel, posledních narozenin,“ uvádí  k tomu hlavní pořadatelka Eva Lipová Navrátilová.
 
Vstupenky jsou již v prodeji na internetových stránkách. Za camp ani parkování se v podhorském ležení neplatí! Trutnovský festival má své věrné návštěvníky, ale i hudebníky, a je známý svojí ojedinělou atmosférou. Traduje se, že důležité nejsou kapely, které zde hrají, ale moment setkání. Návštěvníci jsou označováni za „spiklence“ a atmosféra za magickou. Vstupenky na festival se každoročně prodávají i přesto, že nejsou známy kapely a o programu na jednotlivé dny se návštěvníci dozvídají až na místě z Festivalového samizdatu.
 
Kapely – nově vybubnované: Monkey Business, Polemic, UDG, Visací zámek, Mr. Cocoman & Solid Vibes, Petr Spálený & Apollobeat, Ondřej Havelka & Melody Makers, Jaroslav Uhlíř s kapelou, Kazety, The.Switch, Mirek Kemel s kapelou, Prague Conspiracy, Michal Prokop a Framus Five, Rybičky 48, Velvet Underground revival, Petr Váša a Ty syčáci, Garage & Tony, Zrní, Poletíme?
 
Kapely – dříve ohlášené: Plastic People, MIG 21, Dymytry, Sto zvířat, Jiří Schmitzer, Čankišou, Please The Trees, Pavel Fajt, Fast Food Orchestra, DG 307, Doctor Victor, Insania, Hentai Corporation, Pub Animals, Zakázaný ovoce, Oldřich Kaiser & Dáša Vokatá.
 
facebook festivalu
webovky festivalu
 


jádu
view counter
Webové aplikace by iQuest s.r.o.