view counter
Share |

Juergen Teller: Velká výstava v Praze potrvá až do jara

Galerie Rudolfinum otevřela velkolepou výstavu fotografovi, který se koncem minulého století stal známým fotografiemi z hudebního světa. Mezi jinými fotil Kurta Cobaina, Sinéad O'Connor a nebo Morriseyho. Pracoval také pro lifestylové časopisy i-D nebo The Face. Nyní žije a pracuje v Londýně. 
 
Juergen Teller v rudé lyžařské bundě a pletené čepičce vypadal jako by si jen odskočil z rodinného výletu. Oficiální řeč kurátora Petra Nedomy ve dvoraně Rudolfina přerušil poznámkou, že je vtipné, že banka sponzorující výstavu má stejné iniciály jako on. Z výběru fotografií a způsobu instalace dýchal Juergenův životní nadhled a smysl pro humor. Název výstavy "Enjoy Your Life!" vypadá na první pohled jako klišé, jež vyzývá ke konzumním orgiím. Stačí však trocha trpělivosti a otevřenosti a můžete zaznamenat ironii a jemný humor, který se skrývá pod povrchem. Podobně jako když zmizí zákusky (které na vernisáži postupně ujídal oslíček) a pod nimi se objevují obrázky, jimiž jsou potištěny talířky. Symbol talíře provází diváky celou výstavou. Autor (jehož jméno v němčině znamená talíř) tímto dává výstavě jistý dvojsmysl.  
 
Já sám ještě navíc vidím paralelu mezi názvem výstavy, a slovy Kazatele z jedné ze starozákonních knih. Kazatel také vyzývá čtenáře, ať si užívá život, ale ať jeho roucho zůstává bílé. Čímž chtěl zřejmě v symbolické rovině naznačit, že jeho radosti a požitky by se neměly dít na úkor druhých. Juergen Teller nám nabízí sdílení věcí, z nichž se po vizuální stránce raduje a těší a není to na úkor diváka (kterého by tlačil do nějaké filozofické křeče a nebo se nad něj nějak povyšoval). Výstava je téměř bez doprovodných textů. Popisky jsou na výstavě jen výjimečně, což na druhou stranu kompenzuje obsáhlý, zcela textový katalog, za symbolických 30 korun (českých). 
 
Výstava je otevřena do 19. 3. 2017 každý den, mimo pondělky 10-18 hodin (čtvrtky do 20 h). Vstupné 120 CZK (70 snížené).  

jádu
view counter
Webové aplikace by iQuest s.r.o.