Share |

Graffitiger je toulavý tygr z pražských zdí. Co o něm říká režisér?

Taky patříte mezi ty, kteří chodí po ulicích s očima na stopkách a s nadějí hledají mezi počmáranými zdmi něco víc, trochu umění či tajnou depeši? Představujete si, jak ji tam sprejer v kapuci stvořil a snažíte se tajně vcítit do jeho role? Přemýšlíte, jestli se ostatním obrázek líbí nebo ho považují za vandalství a brzy bude odstraněn? 
STORY NA ZDI
Je jasné, že graffiti rozdělují společnost na dva tábory. Postupně se stává součástí městského života, a jak můžeme vidět třeba v Barceloně, tak čtvrti proslulé těmito obrázky jsou vyhledávaným turistickým cílem. Graffiti vyprávějí příběhy, sdělují názory tvůrců nebo se vyjadřují k současným aktuálním tématům. Graffiti se stalo výzvou a námětem pro mladého animátora Libora Pixu, který vypráví pomocí nasprejovaných obrázků jedenáctiminutový příběh. Nasprejovaný tygr, kterého stvořil v podchodu kluk v kapuci, projde periferií, tanečním klubem, rušným centrem, podchody, ale i malebnými zákoutími staré Prahy, aby našel svoji drahou tygřici, kterou smyla ze zdi čistící firma.  
Graffitiger dokáže vyjádřit všechny emoce, když bloudí Prahou a hledá svoji milou. Kromě skvělé animace mu k tomu dopomáhá i hudební doprovod, který diváka ještě více vtáhne do příběhu. Na cestě městem se tygr snaží uprchnout bojovnému Che Guevarovi, který k honičce použije i tank nasprejovaný italským tvůrcem BLU na zdi u parkoviště na Národní třídě. Na chvíli si odpočine a před deštěm se schová u lavičky, na které spí bezdomovec obklopen igelitovými taškami. Nakonec se díky šifrám v podobě tagů svého „stvořitele“ dostane na stopu vytoužené tygřice a příběh šťastně končí. 
 
PÍSMO NA OKRAJI
 
Sám autor prý nikdy na zeď nesprejoval, přestože jej to před lety lákalo. „Ale to jsem si ještě myslel, že se sprejují jen nečitelné komplikované tagy a to mě odrazovalo. Dneska je graffiti o něčem jiném - stalo se z něho umění mnoha stylů a písmo je jen okrajová záležitost, což je dobře.“ konstatuje Libor. 
Ke svému vztahu ke graffiti ještě animátor dodává: „Abych řekl pravdu, tak graffiti scénu nesleduji. A hlavně, sprejeři jsou stále anonymní, takže ani nevím, co kdo udělal. Z těch světových je to samozřejmě Ital BLU, který začal fušovat do animace. Stejně jako jsem já začal fušovat do graffiti. Exit Through the Gift Shop od Banksyho jsem bohužel neviděl, ale těším se na něj.“
Libor Pixa si díky příběhu nasprejovaného tygra hledajícího svoji lásku vysloužil cenu za nejlepší animaci na FAMUfestu 2010, Cenu Magnesie za nejlepší studentský film na Českých lvech 2010 a také nominaci na studentského Oscara. 
 
TYGR JE MUŽ
 
Proč animátor použil k vyprávění příběhu zrovna tygra? „Protože je to výrazné, odvážné a zároveň zranitelné zvíře, které skvěle kontrastuje na špinavých zdech a vlastně se vůbec nehodí do zalidněné Prahy, kde působí jako pěst na oko. Tygr ve filmu symbolizuje mužský element, mužskou odvahu a hrdost, ale zároveň i agresivitu, ješitnost, zranitelnost a nejistotu."
Animátor Libor Pixa má zatím na kontě "jen" krátkometrážní, převážně studentské filmy, ty ale nezůstávají bez povšimnutí. Oceněn byl za snímek Psi-Cho (2007). Pixovo dílo se brzo rozroste o večerníček, který v současnosti připravuje pro Českou televizi. Seriál vzniká ve 3D. Počítačovou 3D animaci vyučuje Libor Pixa na FAMU, kde studoval pod vedením Břetislava Pojara.
text: 

text: Petra Kursová

 

jádu
view counter
Webové aplikace by iQuest s.r.o.