Share |

Festival Street For Art staví park kultury a oddechu Blackville

Festival Street For Art zahájí svůj šestý ročník již 22. května. V nové lokaci na Černém Mostě tentokrát nestaví architektonickou ikonu pouze na dobu trvání festivalu. Ve spolupráci s úřadem MČ Praha 14 a architekty ze studia Mjölk bude centrem festivalu nově kultivovaný "park kultury, oddechu a městského plánování", který zůstane k dispozici obyvatelům města i po skončení festivalu. Festival se koná pod záštitou starosty MČ Praha 14 Bc. Radka Vondry.
 
Místo přímo naproti výstupu ze stanice metra Černý Most bylo deset let opuštěným staveništěm. Nyní by se mělo stát modelovým příkladem participace veřejnosti na kultivaci města a modelem pro testování spolupráce umělců, odborníků a zástupců města na veřejné správě. “Kultura, v široké škále od lokálních volnočasových aktivit až po inovativní umělecké projekty, je klíčovým potenciálem rozvoje města. Tvořivost obyvatel v daném místě je tak významným strategickým kapitálem, kterým město disponuje. Aby se dal využít, je zapotřebí vzájemné otevřené, osobní a transparentní diskuse těch, kteří město užívají s těmi, kteří jej spravují. Jedině tak se dají nalézt nová tvůrčí řešení, šitá na míru potřebám daného místa, která povedou ke zvýšení kvality života lidí, kteří zde žijí,” říká ředitel festivalu David Kašpar. Ukazuje tak i na cestu, kterou festival od svého založení před šesti lety urazil.
 
„Město tvoří lidé. Živé město tvoří obyvatelé, kteří chtějí věci měnit k lepšímu a vidí, že jejich snaha má odezvu, a společná práce dává smysl. Čtrnáctka chce být takovým městem a právě to, že Street for Art si na Černý Most našel cestu je toho nejlepším důkazem“ říká starosta Městeké části Praha 14 Bc. Radek Vondra.
 
Letošní proměna zanedbaného kusu města na park pro veřejnost je jednou z mnoha součástí programu festivalu. Uměleckou část festivalu tvoří výstavy, výtvarné performance, koncerty nebo nedělní tančírna. Kromě toho je pro účastníky festivalu připravena řada aktivit na téma participace na veřejné správě. Díky úzké spolupráci s úřadem MČ Praha 14 vznikla teématická linka Otevřený úřad. Úředníci i politici se každý všední den odpoledne přesunou do areálu festivalu, aby s veřejností diskutovali o rozvoji konkrétních lokalit, o strategii městské části nebo o mapováni komunit a jejich potřeb. Spolupráce se zástupci města probíhá i na celopražské úrovni - areál festivalu využije pro své výjezdní zasedání Ozvučná deska, poradní orgán Rady hl. m. Prahy.
 
Festival Street For Art si po pětiletém působení na sídlišti Jižní Město našel novou lokaci na Černém Mostě. Festival se každý rok věnuje veřejnému prostoru z různého pohledu. Snaží se tak upozornit na aktuální témata a trendy v přístupu k užívání a kultivaci veřejného prostoru. Propojuje umělce, architekty, politickou reprezentaci a širokou veřejnost v debatě o kultivaci města a kvalitě života v něm.
 
Hlavní projekty
Otevřený úřad – diskuse o městě, v jakém žijeme a v jakém žít chceme
Město je živý organizmus. Aby takový systém přirozeně a dobře fungoval, musí spolu jeho zástupci komunikovat. Street For Art 2013 tak nabídne sérii debat, diskuzí, tvůrčích dílen a veřejných prezentací, ve kterých rezonuje téma městského plánování se zapojením obyvatel a aktivních uživatel města. To vše a za účastí zástupců městské části Praha 14, odborníků, urbanistů, sociologů, architektů a umělců a ve veřejném prostoru, na stanici metra Černý Most, v lokaci, která byla ještě do nedávna téměř deset let opuštěným staveništěm a místem nikoho.
 
Otevřený úřad je série odpoledních debat v „nových úředních hodinách“ od 16:00 – 20:00 hodin, mezi nimiž nechybí veřejné projednání problematických lokalit Prahy 14 (metro Hloubětín, metro Černý Most), speciální víkendová tvůrčí dílna o vizi města, kolektivní umělecký tvůrčí brainstorming nad mapou metropole, ale také debaty s celopražskými programovými partnery (Ozvučná deska – lokální speciál, Hlídači města – prezentace mapující pražské kauzy poslední doby, debata 4 stoly pro veřejnou správu kultury). Otevřený úřad je veřejná správa ve veřejném prostoru.
 
 
Tři černoši aneb panoptikum městských legend
Helena Blašková, Marie Hladíková, Johana Švarcová
Tři černoši v tuneluaneb panoptikum městských legend je třicetiminutový „živý obraz“, instalace a performance, která spojuje hned několik neuvěřitelných městských legend z různých koutů světa. V areálu festivalu se bude odehrávat každý večer. Na jedné scéně se v bohatém výtvarném zpracování setkávají podivné bytosti z těch nejzapomenutějších světových sídlišť a stejně jako v muzeu voskových figurín i tady se zdá, že se občas pohnou… Městské legendy možná nejsou pravdou, ale zcela jistě jsou součástí naší identity a našeho města. Umělecké zpracování: Marie Hladíková, Helena Blašková. Hudba: Johana Švarcová.
 
 
Unikátní propojení s veřejnou správou
Festival ve spolupráci s městskou částí připravil unikátní možnost propojení veřejnosti a veřejné správy. Série debat, tvůrčích dílen a veřejných projednání se týká městského plánování a především plánování podoby jedné konkrétní městské části – Prahy 14. Tipy na některé zásadní události:
 
 
23/5/ 16:00 / Objevná výprava po hodnotách Černého Mostu pod vedením Petra Gibase
Vztah k městu a místu, kde žijeme, ovlivňuje mnoho různých faktorů. Petr Gibas, jeden z mála odborníků věnujících se oboru psychogeografie v České republice ukáže, jak lze nahlížet na dobře známá místa novým pohledem a nacházet k nim nové vazby.
 
 
24/5 18:00 / Hlídači města – pražské kauzy 2013
Každá městská část má své problémy, ale něco mají společné. Večer pod taktovkou Pražského urbanistického kroužku mapující v tempu rychlých prezentací nejdivnější kauzy veřejné správy poslední doby. Hosté: urbanista Petr Klápště (participace na Praze 10), Renata Chmelová (Trojmezí), sociální antropolog Martin Veselý (kauzy Jižního Města), Jan Čižinský (Letná sobě!), Jiří Ptáček (Mánes umělcům).
 
 
25/5 / 09:00 / Workshop o vizi městské části Praha 14
Vize je základní stavební kámen fungující městské části. Jak se ale tvoří a jak se realizuje? Celodenní tvůrčí workshop s autorem Strategie pro kulturu, umění, sport a volný čas na Praze 14 s Jakubem Demlem a antropologem Lukášem Hanusem. (9:00 – 14:30).
 
 
25/5 16:00 / Ozvučná deska – lokální speciál na Praze 14
Veřejná diskuze s těmi, kteří umějí vnímat město. Ve spolupráci s Útvarem rozvoje města.Výstupy z debaty budou použity jako podklady pro aktualizaci strategického plánu Prahy. Základními tématy budou aktivity ve veřejném prostoru, identita městské části a participativní správa měst. Mezi pozvanými hosty debaty jsou Jan Kasl, Ivan Gabal, Petr Hlaváček, Radek Špicar, Adam Gebrian, Petr Štěpánek a další...
 
 
28/5 / 16:00 / Strategie pro kulturu, umění, sport a volný čas: veřejné představení zásadního dokumentu městské části
Kdo by nechtěl žít tam, kde se dobře žije, kde mají lidé dostatek příležitostí ke kulturnímu a sportovnímu vyžití? Městská část Praha 14 chce takovým místem být. A chce svým občanům nabídnout volnočasové aktivity. Proto se rozhodla vytvořit dlouhodobý plán - strategii, jak oblast kultury a sportu koncepčně podporovat a dále rozvíjet a zkvalitňovat. Strategii pro kulturu, umění, sport a volný čas na Praze 14 představí v rámci festivalu Street For Art její autoři Jakub Deml a Olga Škochová. Představeny budou také výstupy z komunitního antropologického monitoringu na Praze 14.
 
 
29/5 / 17:00 / 4 stoly pro veřejnou správu kultury
Veřejná správa je abstraktní pojem. Veřejná správa města a kultury je ale živý organismus a proces, který se dříve či později dotkne každého občana. U 4 stolů budeme diskutovat nad tématy transparentnosti, otevřenosti a komunikace veřejné správy s občany, nutnosti multidisciplinarity a multikulturality úřadů, participace a angažovanosti na nejmenší lokální úrovni a potřeby koncepce vedení a strategické vize města. Moderátory jednotlivých stolů jsou: Olga Richterová (Společně pro Desítku), Olga Škochová (KVAS), Karin Marques (Nadace Open Society Fund Praha), Pavel Borecký (Anthropictures) a další.
 
 
Architektura, urbanismus a design festivalu
Na architektonické podobě festivalu Street For Art se letos podílejí tři studia. Mjölk architekti navrhli základ festivalového areálu, Edit! architekti připravili festivalovou kavárnu a ateliér Manua se podílí na přípravě mobiliáře nejen pro festival. Areál konání festivalu vzniká relativně levným zásahem a kultivací starého staveniště i za přispění a spolupráce Odboru zeleně MČ Praha 14. Festival přinese výstavu o urbanismu sídliště Černý Most a umělkyně Jana Babincová bude s účastníky festivalu vytvářet výtvarnou instalaci na téma jejich názoru na veřejný prostor a Černý Most.
 
 
Hudební program
6. ročník festivalu Street For Art zahájí koncert Ohm Square (22/5). Legendární Ohm Square se do roku 2013 probouzejí s čerstvou jarní deskou. Koncert na festivalu bude jednou z prvních možností, jak si ji vychutnat živě. Další den pokračujeme koncertem mladé romské kapely Cikne Čercheňa (23/5). Páteční večer patří beatboxu Tiny Beat z produkce Daska Records (24/5). Sobotní noc bude patřit divokému čínskému roku Nuibility (25/5). Tančírna pod širým nebem rozpohybuje Blackville v neděli od 14:00 hodin (26/5). Pondělní párty se ujme DJ Probe (27/5). Producent a miláček diváků i kritiků Boris Carloff se postará o velké finále festivalu (28/5) a závěrečný večírek bude řídit DJ Philipa TBC a Daska Records (29/5).
 
 
Festival Street For Art 2013
Blackville - park kultury, oddechu a městského plánování
22. - 29. května 2013
www.streetforart.cz

Vstup na všechny akce festivalu zdarma.

jádu
view counter
Webové aplikace by iQuest s.r.o.