Share |

Už za necelý měsíc se otevřou brány dalšího ročníku Letní filmové školy

letní filmová škola
foto pořadatel akce

Za necelý měsíc začíná 41. ročník Letní filmové školy Uherské Hradiště, největšího nesoutěžního filmového festivalu v České republice. Diváci už část programu znají, nyní přichází na řadu odhalení zbývajících programových bloků Inventura, Spektrum, AČFK uvádí a Zvláštní uvedení, na které se mohou těšit v době LFŠ od 24. července do 1. srpna.
 
Inventura vzpomene na Orsona Wellese, oslaví Technicolor, italské politické filmy 60. a 70., němého Alfreda Hitchcocka a nabídne delikatesní snímky Cannon Films
Retrospektiva Orsona Wellese nabídne to nejpodstatnější z díla tvůrce s nedozírným uměleckým vlivem na moderní kinematografii u příležitosti výročí jeho 100. narozenin. Navzdory proslulému egocentrismu ale tento velikán není jediným, kdo by letos slavil sté narozeniny, a proto se o oslavu tohoto výročí podělí s Technicolorem, který připomenou například titulyjako Zrodila se hvězda či pozdější Čaroděj ze země Oz. O tom, že nejdrsnější filmy o mafii nevznikly v Hollywoodu, diváka přesvědčí sekce Filmová čítanka: Polizia, giustizia, mafia!, zaměřená na italský politický film 60. a 70. let. Němý film s živou hudbou představí kompletní kolekci restaurovaných němých filmů Alfreda Hitchcocka. Půlnoční delikatesy letos připomenou logo Cannon Films, jinak řečeno, diváci se mohou těšit na nadpozemsky nadané nindži, dehonestované komiksové hrdiny a Chucka Norrise.
 
Blok Spektrum zasvětí diváka do Berlínské školy a představí novou sekci WTF
 
Berlínská škola je spíše kritický a estetický konstrukt, zároveň je však fenoménem současného německého filmu. LFŠ se touto sekcí zaměří na autory, které propojovalo podobné estetické cítění a podobný pohled na filmové vyprávění (například Angela Schanelecová, Christoph Hochhäusler či Thomas Arslan). Své dva filmy osobně uvede host této sekce Christoph Hochhäusler.
Nová sekce WTF má za cíl plnit edukační funkci, a to „názorně“ divákům představit specifický termín z oblasti filmové teorie. Prvním z nich bude nespolehlivá filmová narace, objevující se v kinematografii už od éry němého filmu. WTF: Nespolehlivý vypravěč seznámí diváky se známými i méně známými příklady ze světové kinematografie za posledních sto let. Filmy-skládačky nabízející divákům v průběhu děje mnoho vodítek, hrátky s diváckou důvěrou ve vypravěče i překvapivými pointami se začaly výrazně množit v devadesátých letech s nástupem snímků, jako Obvyklí podezřelí Bryana Singera, Šestý smysl M. Nighta Shyamalana nebo Klub rváčů od mistra nespolehlivého vyprávění Davida Finchera.
 
Fanoušci polského filmu se mohou těšit na Kieślowského, Smarzowského či Wajdu
Ani letos Filmovka neošidí diváky o polskou tvorbu. V rámci projektu Kantor 2015, společného projektu Letní filmové školy v Uherském Hradišti a polského Hommage à Kieślowski v Sokołowsku, je v nabídce několik polských delikates. Připravena je výstava Foto–vize 1978–1983 polského intermediálního umělce Zygmunta Rytky. Uvedena bude Náhoda Krzysztofa Kieślowského, která tvoří hlavní klíč pro letošní dramaturgii festivalu Hommage à Kieślowski. V retrospektivě se představí celovečerní filmy jednoho z nejinspirativnějších polských režisérů Wojciecha Smarzowského. Mezi nimi nesmí chybět kultovní debut Svatba či zatím poslední film U stražnýho anděla. Nejnovější tvorbu polské kinematografie bude reprezentovat celkem 5 nových titulů. V české premiéře LFŠ uvede kriminální thriller Zrnko pravdy či snímek Tělo, který si z festivalu v Berlíně odvezl jednu z hlavních cen. Celou přehlídku doplní sekce zaměřená na obraz poválečného vývoje Polska ve filmu. Vedle klasiky polské kinematografie, jako jsou Wajdovy snímky Popel a démant či Krajina po bitvě představíme i méně známé filmy jako Nikdo nevolá či Slunce vychází jednou za den. Celý letošní polský výběr vznikl společně s organizátory festivalu v Sokołowsku.
 
Projekt 100 a distribuční novinky na LFŠ
Blok AČFK uvádí připomene distribuční činnost Asociace českých filmových klubů za uplynulý rok a také představí v předpremiéře novinky, které se chystají pro podzimní měsíce. Diváci se tak z Projektu 100 mohou těšit na Hitchcockovo Okno do dvora, prožít Perný den s Beatles, hledat, kde mají svou mysl při snímku Klub rváčů nebo obdivovat dílo Karla Zemana při sledování Vynálezu zkázy.
Z distribučních filmů AČFK nabídne příběh lásky drasticky poznamenané válkou ve filmu Fénix. Dalším uvedeným snímkem bude Samba od známé režisérské dvojice Olivier Nakache a Eric Toledano. Po premiéře v Karlových Varech uvede Filmovka nový western s názvem Slow West (s Michaelem Fassbenderem v hlavní roli), čerstvý opus klasika filmové podvratnosti Petera Greenawaye Ejzenštejn v Guanajuatu, na letošním Berlinale uvedený slovenský film Koza a dokumentární portrét Filmový dobrodruh Karel Zeman.
 
Zapomenutý nezapomenutelný Rudolf Hrušínský
Byl distinguovaným ďáblem (Spalovač mrtvol), málomluvným kriminalistou (Po stopách krve), svérázným obvoďákem (Dým bramborové natě), prezidentem Emilem Háchou (Noc rozhodnutí), bláhovým rytířem Ryndou z Loučky (Čest a sláva), mravně nahlodaným alkoholikem (Naděje), předobrazem dobrého vojáka Švejka (Velká cesta) i nebojácným dobrodruhem (Pancho se žení), ale ze všeho nejvíc byl skvělým hercem. Říkalo se o něm, že je nezapomenutelný, přesto se na něj docela rychle zapomnělo. Rudolf Hrušínský by se letos dožil 95 let. V programu ho připomene blok Letní kino.
 
Hosté
 
Mohsen Makhmalbaf (*1957)
Jeden z pilířů íránského filmového zázraku a tvůrce řazený po bok největších íránských režisérů posledních dekád (společně s Abbásem Kiarostamím a Jafarem Panahim). Po krušném dětství a dospívání (Makhmalbaf patřil k radikální íránské opozici a za útok na policistu byl odsouzen do vězení) se začal na počátku 80. let věnovat filmu a od té doby natočil téměř dvě desítky snímků. Jeho filmy byly oceněny na festivalech v Cannes, Benátkách či Karlových Varech a mnoho z nich získalo status klasických děl íránské kinematografie (Cyklista, Gabbe, Kandahár). Od roku 2005 a zvolení Mahmúda Ahmadínežáda žije trvale ve Francii. LFŠ představí Makhmalbafův nejnovější film Prezident a výběr z jeho starší filmografie.  
 
Mika Kaurismäki (*1955)
Mika Kaurismäki je, společně se svým bratrem Akim, personifikací moderní finské kinematografie. Na rozdíl od žánrově i motivicky homogenní filmografie jeho bratra jsou filmy Miky Kaurismäkiho rozkročené mezi různými žánry, styly a zeměmi. Zatímco v počátcích své kariéry svými snímky jako Lhář či Vyvrhelové definoval Mika Kaurismäki novodobý finský film, v jejím dalším průběhu se přesunul do Brazílie, kde se věnoval hlavně dokumentům (Rytmy Brazílie). Letní filmová škola představí v rámci retrospektivy především Kaurismäkiho tragikomické finské snímky z 80. let minulého století plné smutných hrdinů, bizarních situací a černého humoru.
 
Christoph Hochhäusler (* 1972)
Jeden ze zásadních tvůrců tzv. Berlínské školy studoval filmovou režii na mnichovské Hochschule für Fernsehen un Film. Jeho první dva celovečerní snímky Milchwald a Falešné doznání patří svou poetikou a stylem mezi klíčové snímky řazené kritiky do korpusu filmů Berlínské školy. Hochhäusler je činný také jako filmový publicista a společně s kolegy Benjaminem Heisenbergem a Sebastianem Kutzlim založil revue Revolver analyzující současné tendence v artovém filmu.
 
Peter Strickland (*1973)
Mladý objev letošní LFŠ a esenciální tvůrce pro všechny současné cinefily. S každým dalším filmem potvrzuje Strickland svoji pozici geniálního solitéra chameleonsky měnícího žánr za žánrem, přeplňujícím své snímky různorodými odkazy a povyšujícím zvuk a hudbu na klíčovou složku filmového díla. Chcete rurální rape-revenge příběh (Katalin Varga), ambientní neo-giallo (Berberian Sound Studio) nebo intelektuální erotickou šarádu (Pestrobarvec Petrklíčový) – Peter Strickland vám nabídne vše.
 
Helena Třeštíková (*1949)
Rok za rokem se setkáváme s výsledky její trpělivosti, citlivosti a empatie, s níž často celá léta sleduje obyčejné lidi a společenské outsidery na jejich obyčejných i klopotných cestách. Manželské etudy, Marcela, René, Katka, cyklus Paměť 20. století…. Před časosběrným objektivem Heleny Třeštíkové defilují osudy, skládající všechny vrstvy našeho podivného světa. Nejnovější Mallory není výjimkou.
 
Boleslav Polívka (* 1949)
Od dětského filmu Kočky neberem až po nejnovější Domácí péči se klene herecká dráha vizovického rodáka, který nejprve uchvátil Brno jako geniální mim a klaun, aby po půlstoletí vyzrál ve všestranného herce, který své diváky nejen baví, ale i dojímá – a především je stále dokáže překvapovat.
 
Ludmila Zemanová (* 1947)
Premiéru restaurované verze filmu Vynález zkázy představí dcera Karla Zemana, ilustrátorka, scenáristka a režisérka Ludmila Zemanová, která se svým otcem v závěru jeho kariéry spolupracovala, připravuje o něm knižní monografii a podílí se také na restaurování snímku. O své vzpomínky na otce a jeho práci se podělí s návštěvníky LFŠ na besedě.
 
Do 30. června mají návštěvníci možnost zakoupit cenově zvýhodněnou akreditaci na všech devět festivalových dnů za 1 250 Kč, ke které letos získají jako bonus sešit papelote speciálně vyrobený pro LFŠ.Zájemci si mohou zakoupit akreditaci a ubytování prostřednictvím akreditačního sytému,jež je dostupný na stránkách www.lfs.cz.
 
CENY AKREDITACÍ
Typ akreditace          Základní cena               Se slevou               Při platbě do 30. června
Jednodenní              300,-                           -                            -
Čtyřdenní                 1.000,-                        850,-                      -  
Devítidenní              1.600,-                       1.450,-                            1.250,-
 
HOSTÉ PŘEDCHÁZEJÍCÍCH ROČNÍKŮ:                                                        
Peter Greenaway, Aki Kaurismäki, Emir Kusturica, Terry Gilliam, Abbas Kiarostami, Carlos Saura, István Szabó, Ken Loach, Julio Medem, Fridrik Thór Fridriksson, Béla Tarr, Goran Paskaljević, Amos Gitai, Jaco Van Dormael, Apichatpong Weerasethakul, Pedro Costa, Bence Fliegauf, Vimukthi Jayasundara, Lisandro Alonso, György Pálfi, Dagur Kári, Sean Ellis, Ilmar Raag, Jerzy Stuhr, Krzysztof Zanussi, Allan Starski, Jerzy Hoffman, VALIE EXPORT, Jan Švankmajer and Václav Havel a řada dalších.


jádu
view counter
Webové aplikace by iQuest s.r.o.