Share |

Speciální vánoční PechaKucha Night v Mariánských Lázních

Oblíbená série přednášek PechaKucha bude v pátek 16. prosince na mariánskolázeňské radnici pokračovat speciální vánoční edicí. Tentokrát do Mariánských Lázní přijali pozvání místní rodáci, kteří jsou zároveň světáci a osobnosti spjaté s tímto krásným městem. Veřejnost je může znát třeba z televizního zpravodajství jako moderátorku ČT Petru Tuháčkovou, nebo z cestovatelského blogu jako Karla Nyklese. Mohli jste je potkat v okolí jako Jaromíra Bartoše, který mapuje v lázních a jejich okolí přírodní vývěry minerálních vod. Mohli jste je ale potkat i ve světě jako Václava Pavlečku, který pomáhá růst startupům a inovacím na třech kontinentech. Vánoční PechaKucha odstartuje ve velkém sálu radnice již tradičně ve 20 hodin 20 minut.
 
„Tohle je důkaz, že Mariánské Lázně dávají světu opravdové šviháky. Velice nás potěšilo, že společně s mladými talenty na radnici vystoupí i dvě velké dámy, výtvarnice Ludmila Seefried-Matějková a Bohdana Holubcová. Celkem v pátek uvidíte 11 mariánskolázeňských osobností. Zajímavých lidí je tu ale mnohem víc, určitě budeme v této speciální edici pokračovat,“ usmívá se za pořádající sdružení švihák jeho předsedkyně Markéta Monsportová. Po skončení přednáškového programu pak chodby radnice roztančí jeden z přednášejících - Vašek “Vincent” Pavlečka aka Dj Win.cent.
 
Projekt PechaKucha [peča kuča] vymysleli a uvedli v život v roce 2003 v Tokiu architekti Astrid Klein a Mark Dytham, zakladatelé architektonického studia Klein Dytham Architecture. Jejich záměrem bylo vytvořit prostor pro setkávání architektů, designérů, grafiků, výtvarných umělců, teoretiků a techniků, prostor pro výměnu zkušeností a informací o novinkách v oboru, prostor pro komunikaci s veřejností. Jedná se o prezentace, kdy každý z cca deseti mluvčích, má ke své prezentaci pouze 20 slidů po 20 vteřinách. 
PechaKucha Night Mariánské Lázně je dosud jedinou akcí svého druhu v celém Karlovarském kraji. V tomto malém lázeňském městě se původně japonský formát prezentací 20x20 poprvé objevil na jaře roku 2014. Od té doby jej pravidelně pořádá spolek švihák každý třetí pátek v každém třetím měsíci a Mariánské Lázně se tak spojili s více jak s 900 městy po celém světě.
Vstupenky na PechaKucha Night lze zakoupit v mariánskolázeňském Infocentru na adrese Hlavní 47/28, a to každý den od 9 do 18 hodin. Cena vstupenky je 150 Kč na celý večer včetně afterpárty.
Více informací najdete na www.svihak.net a www.pknml.cz.

O Mariánských Lázních
Mariánské Lázně, to jsou nádherné lázeňské parky, romantické kolonády a půvabné pavilony, příjemné kavárny a útulné hotely. Mariánské Lázně leží uprostřed překrásné a neporušené přírody chráněné krajinné oblasti Slavkovský les. Díky svému čistému prostředí mají statut tzv. klimatických lázní, tedy už jen pobyt na zdejším vzduchu je zdraví prospěšný. Město obdařené léčivými minerálními prameny a jedinečnou atmosférou, kterou si každý rok přijíždějí vychutnat tisíce návštěvníků. Místo, ve kterém se potkává historie s moderními způsoby, jak příjemně strávit dovolenou – lázeňským odpočinkem, ale také aktivně sportem, vycházkami nebo kulturním programem. Dominantou města je vedle lázeňských parků kolonáda se vznosnou litinovou konstrukcí a dřevěným kazetovým stropem. Nepřehlédnutelnou součástí lázeňské promenády je slavná Zpívající fontána, která každou lichou hodinu hraje jednu z mnoha slavných skladeb ze svého repertoáru. Ve večerních hodinách zážitek umocňuje efektní barevné nasvícení. Překrásnou přírodu Slavkovského lesa a okolí Mariánských Lázní lze nejlépe poznat při turistice, Nordic Walkingu nebo cyklistických vyjížďkách. Golfisté si mohou vychutnat hru na nejstarším hřišti u nás – osmnáctijamkovém hřišti Royal Golf Clubu Mariánské Lázně, oceněném titulem britské královny Alžběty II. V zimní sezóně je město rájem pro lyžaře. V okolí města je upraveno přibližně - 60 km běžeckých stop a sjezdové tratě v areálu „Skiareál Mariánky“ dosahují délky 1600 metrů a nabízí terény několika stupňů obtížnosti. Ve městě a jeho okolí vyvěrá na sto minerálních pramenů s obsahem oxidu uhličitého a minerálních solí. Jedná se o studené železnaté kyselky. K pitným kúrám se využívá zejména 6 hlavních pramenů: Křížový, Rudolfův, Karolinin, Lesní, Ambrožův a Ferdinandův. Díky své chemické rozmanitosti jsou vhodné k léčbě velkého spektra nemocí a nabízejí velice pestrou indikaci - léčbu onemocnění ledvin a močových cest, přes potíže dýchací, pohybového aparátu, zažívacího traktu, poruch metabolismu, gynekologická onemocnění včetně léčby neplodnosti, onkologická onemocnění, po léčbu kožních či nervových onemocnění. Základní léčebné postupy se skládají z pitné léčby a minerálních koupelí, suchých plynových koupelí a injekcí. Dále se využívají tzv. peloidy, neboli bahna a rašeliny podávané po ohřátí ve formě zábalů a obkladů. 
Do Mariánek se dostanete velmi snadno, z Prahy cca 2 hodiny autem po dálnici D5 (Mariánské Lázně jsou vzdálené 28 km od Exitu 128). Městem prochází železniční koridor Norimberk-Cheb–Plzeň-Praha–Ostrava. Ze stanice Praha hlavní nádraží jezdí do Mariánských Lázní vlaky přibližně každé 2 hodiny a cesta Pendolinem (2x denně) trvá jen něco přes 2 hodiny.
Další informace najdete na www.marianskelazne.cz a na FB profilu 
www.facebook.com/marianskelazne.cz/.
 
 

jádu
view counter
Webové aplikace by iQuest s.r.o.