Share |

Fresh Film Fest dnes startuje filmem Bestie

foto: pořadatel

Fresh Film Fest zahájí ve středu psychologické drama Bestie Christoffera Boeho, v neděli pak zakončí bizarní komedie Wrong Quentina Dupieuxe.

9. ročník mezinárodního filmového festivalu Fresh Film Fest zahájí ve středu 29. srpna psychologické drama Bestie, zatím poslední snímek dánského režiséra Christoffera Boeho, který za svůj debut Reconstruction získal v roce 2003 prestižní Zlatou kameru v Cannes a před dvěma roky byl i členem poroty Fresh Film Festu. „Snímek o temných stránkách lásky je důkazem Boeho citu pro obrazy, které vás nadchnou, slabosti pro milostné příběhy a náklonnosti k jeho drahým hercům,“ uvádí dramaturg Michal Hogenauer.

Hned v první den festivalu se rozběhne také další program – v Kině 35 Francouzského institutu (např. dokument o digitální revoluci PressPausePlay), kině Světozor (například psychologický thriller Martha Marcy May Marlene s kamerou Jody Lee Lipese, jednoho z porotců festivalu), Studiu Béla v Maďarském institutu (dokument o průkopníkovi docudramatu Peteru Watkinsovi nebo debut Toma Tykwera Smrtelná Marie) a také první z open-air projekcí zdarma v Riegrových sadech (americká komedie Začátky / Beginners režiséra Mikea Millse s Ewanem McGregorem, Christopherem Plummerem a Mélanii Laurent).

Maraton téměř 120 soutěžních i nesoutěžních projekcí a řady doprovodných akcí pak zakončí v neděli 2. září americká bizarní komedie Wrong režiséra Quentina Dupieuxe, která byla letos vybrána na festival v Sundance. Dolph Springer se jednoho rána probudí a zjistí, že ztratil lásku svého života, psa Paula. „Na výpravě s cílem získat Paula (a svůj život) zpět, mění od základu životy druhých: nymfomanky rozvážející pizzu, souseda, závislého na běhání a hledajícího úplnost, prospěchářského francouzsko-mexického zahradníka a nevyrovnaného zvířecího detektiva. Zároveň čelí Dolph nebezpečí, že přijde o něco ještě důležitějšího, o rozum,“ líčí Michal Hogenauer.

Hlavním tématem letošního FRESH FILM FESTu se stala MANIPULACE. V rámci této sekce uvidí diváci například výběr snímků průkopníka docudramatu Petera Watkinse, film Funny Games a autorský remake Funny Games USA Michaela Hanekeho, dokument WikiLeaks: Secrets & Lies mapující vývoj událostí spojených s osobností Juliana Assange nebo tematický pořad Co všechno chcete vědět o seriálu 30 případů majora Zemana a báli jste se na to zeptat a další. V sekci Bright Future pak například australský „vražedný“ thriller Snowtown, kontroverzní srbský snímek KLIP, který vzápětí vstoupí do distribuce, nebo britské drama Electrick Children. Sekce Break Rules uvede experimentální filmy od zkušených a vyzrálých režisérů: kromě dokumentu PressPausePlay, kde o smyslu tvorby v digitální době hovoří vlivné osobnosti světového šoubyznysu, také italské mystery drama The Legend of Kaspar Hauser nebo dánský experiment The Secret Society of Fine Arts, který tvoří sled postprodukčně upravených fotografií. Pro diváky, kteří nechodí brzy spát, jsou připraveny kontroverzní, fantaskní či krvavější filmy: jeden z nejlepších akčních filmů roku 2011 The Raid: Redemption, válečný snímek Rebellion či seriál Black Mirror/Černé zrcadlo s tématem manipulace a další. V letním kině v Riegrových sadech proběhne pět večerů s projekcemi zdarma - kromě komedie Začátky také drama o prvních dnech finanční krize v roce 2008 Margin Call. Do soutěže prvních a druhých celovečerních filmů se podařilo získat několik skvělých snímků – například americkou existenciální komedii Black Pond, atmosférický snímek o mládí Pavilon nebo oceňované německé drama Bojovnice, které do českých kin přijde letos 25. října. Do mezinárodní soutěže Konfrontace hraných a dokumentárních studentských filmů bylo vybráno 18 snímků, které vznikly v produkci evropských, australských, asijských a latinskoamerických filmových škol v roce 2011 a 2012. Vybrány byly z téměř 1500 přihlášených děl. Sekci Theatre Optique, mezinárodní soutěž studentské animované a experimentální tvorby, tvoří letos 20 snímků používajících rozličné techniky animace jako tradiční kreslená animace, 3D animace, pixilace, papírková technika, kombinace hraného a animovaného filmu.

Členy mezinárodních porot se stanou významné umělecké osobnosti - na Oskara a BAFTA nominovaný britský režisér Sean Ellis, oceňovaný nezávislý americký kameraman a režisér Jody Lee Lipes, zvuku Josefina Rodriguez z Argentiny, spolupracovnice například Claire Denis nebo Leose Caraxe, Anca Damian, oceňovaná režisérka, scénáristka a producentka z Rumunska, nizozemský filmový teoretik, kameraman a režisér Gert de Graaff, švédský filmový a divadelní režisér Marcus Lindeen, srbská režisérka Maja Miloš, významná izraelská vizuální umělkyně Keren Cytter a slovenský filmový teoretik Daniel Vadocký. Z České republiky se členy porot stanou postmoderní hudební skladatel a malíř Vladimír Franz a streetartový výtvarník Jakub Matuška aka Masker.

Dále festival nabídne workshopy (Lomo kamera), diskuse, masterclasses, výstavy (polský videoart Nevědí proč, ale dělají to a výběr z tvorby Keren Cytter) a party přístupné zdarma.

Vstupenky jsou v prodeji již od 27. srpna na pokladnách kina Světozor a Francouzského institutu v ceně 60 až 85 Kč, v průběhu festivalu na jednotlivých místech. K dostání bude i celková akreditace za 500 Kč a zlevněná za 350,- Kč. Projekce na FAMU a v Riegrových sadech jsou zdarma.

Všechny filmy jsou uváděny v původním znění s českými popřípadě anglickými titulky.

Více informací na www.freshfilmfest.net


jádu
view counter
Webové aplikace by iQuest s.r.o.